/

Sezona týmu TFA – od úspěchu k úspěchu 2014

Sezona týmu TFA – od úspěchu k úspěchu

DSC_2346Sezona nám začala 12.4.2014, kdy se konaly závody v nedaleké Vladislavi. Trať obsahovala náročné disciplíny se závěrečným výběhem do třetího patra budovy školy – Tomáš Václavek našel jediného přemožitele a obsadil 2. místo. Blanka Krčálová, která letos zahajovala sezonu již od jejího začátku (loni nastoupila do závodů až v průběhu sezony), po zimě teprve hledala formu a umístila se těsně pod stupni vítězů na 4. místě.

Další závod proběhl 27.4.2014 v Jihlavě na náměstí – náročná trať, pařící slunce a kočičí hlavy. Tomáš se pral se silným protivětrem a výsledkem bylo krásné 4. místo. Blanka závod absolvovala v rámci štafety spolu s dalšími dvěma závodnicemi. Společně zabojovaly a nakonec z toho bylo 1. místo.  Byť podíl z 1/3, ale první vítězství v sezoně.

Až na konci května jsme se zúčastnili dalšího závodu, a to konktrétně 31.5.2014 v Borači. Výjimečností této trati je, že se jde nejprve přes sklepní okno až do druhého patra a pak také to, že závodník 2 m vysokou bariéru během závodu překonává dvakrát! Nicméně Tomáš i Blanka si s tím dokázali poradit a získali poháry a ceny za 2. a 3. místo.

Týden nato jsme jeli do Oslavan. Záludností této trati bylo přetáčení 96 kg pneumatiky a pak přemístění figuríny, která skoro všem závodníkům klouzala z rukou. Nicméně i zde si s tím Tomáš dokázal poradit a skončil na bedně – 3. místo. Vzhledem k tomu, že zde nebyla vypsána kategorie žen, Blanka tento závod absolvovala spolu s muži v kategorii nad 40 let a pojala to jako trénink na další těžké závody, neboť trať pro ni byla bez úlev.

Další závod, kterého jsme se zúčastnili, se konal 21.6.2014 na hrázi Slezská Harta. Třešničkou na dortu této trati je to, že po absolvování „základní“ části závodník „vybíhá“ 333 schodů na vrchol hráze – samozřejmě v plné výstroji. Tomáš v konkurenci reprezentantů ČR a Polska obsadil 13. místo. Ženy zdolávaly úplně stejnou trať co muži, bez jakýchkoliv úlev (v přechozích závodech bylo slevováno třeba ze vzdáleností přenosu, či nižší závaží). Blance přineslo štěstí startovní číslo 13, mimo jiné se poprala se 60ti údery do hammer boxu 15 kg palicí i s překonáním 2 m bariéry na první pokus.  V porovnání s ostatními závodnicemi rozhodly závěrečné schody, trénink fyzické kondice se tentokrát projevil a výsledkem bylo 1. místo a zisk zlaté medaile i poháru. Nutno podotknout, že byť to byl již
9. ročník tohoto závodu, kategorie žen byla letos vypsána vůbec poprvé.

Následující závod se konal 19.7.2014 v Popůvkách. Trať byla docela rychlá a podobná té naší. Konkurence byla vyrovnaná, a tak na této náročné trati rozhodovala nejen síla, ale i fyzická kondice. Tomáš ukázal rychlé nohy a v konkurenci reprezentantů ČR získal pohár a věcné ceny za 2. místo. Tentokrát se závodů zúčastnil i Petr Sochna, kterému se letos nějak časově nedaří skloubit závody s fotbalovými zápasy. Obsadil nechvalné 4. „bramborové“ místo. I přes marodění v předchozích dnech Blanka ve své kategorii nenašla přemožitelku a za 1. místo si kromě poháru odnesla spoustu věcných cen. Navíc získala i putovní pohár, takže ji příští rok čeká obhajoba.

Nejdůležitější závod sezony? Zřejmě ten „domácí“, který se konal 9.8.2014 na hasičské dráze v Rokytnici nad Rokytnou. Do karet jak Blance tak Tomášovi hrálo to, že trať dokonale znají – však se také podíleli na její závěrečné podobě. Výsledkem bylo, že oba získali pohár a věcné ceny za 1. místo. Vítězství Tomáše bylo těsné – na druhého v pořadí získal pouhé 4 vteřiny navrch. Tohoto závodu se zúčastnil také Olda Muška – jako jediný ze všech členů zásahové jednotky. Umístění ve výsledkové listině pro něj nehrálo roli. Nejdůležitější pro něj bylo překonání sama sebe a dokončení závodu. Což se mu ve stanoveném čase podařilo. Nutno upozornit, že to zvládl bez jakékoliv předchozí přípravy!! Nejmladším účastníkem tohoto závodu, a snad budoucí nástupce Tomáše, byl Matyáš Machoň. Absolvoval svou mini verzi tratě s plným nasazením a oprávněně získal pohár a zlatou medaili.

Dne 23.8.2014 jsme se zúčastnili nočního závodu v Milevsku. Závod se běží až po setmění, trať je krásně barevně nasvícena a má své kouzlo, ale to je z pozitiv snad všechno. Velkým negativem byla organizační stránka a dodržování pravidel jako takových. Nicméně Tomáš obsadil ve své kategorii
5. místo a Blanka brala pohár a bronzovou medaili za 3. místo z 20 zúčastněných závodnic (dosud nejvíce přihlášených žen v závodu).

Dne 30.8.2014 jsme přijeli do průmyslového areálu Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury, abychom zde bojovali o umístění v závodě Ostravská věž. Trať závodu se zdolává po jednotlivých úsecích, mezi kterými jsou časové pauzy. Tyto přestávky jsou závodníky vítány, neboť na trati na ně čekalo třeba roztažení dvou spojení tvořených čtyřmi hadicemi B, nebo v případě kategorie mužů 3 metry vysoká bariéra, či 100 úderů do hammer boxu. Poslední úsek sestává z výběhu přibližně 300 schodů na věž vysoké pece. Tomáš v konkurenci s reprezentanty obsadil ve své kategorii 24. místo z celkového počtu 58 závodníků. Ženy měly na trati menší úlevy, Blanka našla pouze jednu přemožitelku a brala věcné ceny za 2. místo.

Další závod se konal 20.9.2014 v Telči. Asi největšími záludnostmi této trati jsou ležatý hammer box a roztažení zavodněných hadic C na úplném konci závodu. Tomáš byl poražen rozdílem 6 vteřin a získal tak pohár a věcné ceny za krásné 2. místo. Blanka poprvé v této sezoně z loňska věděla, jak náročný závod ji čeká. Protože zdolávala úplně stejnou trať co muži, bez jakýchkoliv úlev, cíl pro tento závod byl jasný. Dopadnout lépe než loni – tudíž zúčastnit se a hlavně dokončit. Což se povedlo, ale těsně před stanoveným limitem, takže cíl pro příště – vylepšit čas. Pokud by byla vyhlášena kategorie žen, získala by 2. místo, ale takto skončila předposlední v kategorii mužů.

O týden později, 27.9.2014 jsme jeli na 1. ročník Hasičského víceboje do nedalekých Lesonic, kde nás na trati čekala např. dvoumetrová bariéra, či opět ležatý hammer box. Konkurenci, kterou tentokrát tvořili hasiči pouze z Kraje Vysočina, Tomáš celou překonal a získal pohár a ceny za 1. místo. Navíc se stal absolutním vítězem tohoto závodu. Ženy se přihlásily pouze dvě, takže bylo jen otázkou, jakou „placku“ bude Blanka brát. Štěstí jí přálo – zvítězila a další pohár za 1. místo je doma.

Dne 4.10.2014 se Tomáš zúčastnil historicky prvního Mistrovství ČR dobrovolných hasičů v disciplínách TFA konaného ve Štramberku. Trať byla opět rozdělena na jednotlivé úseky se závěrečným výběhem do schodů. Tomáš mezi jednotlivci obsadil nechvalné „bramborové“ místo, kdy od 3. místa ho dělily pouhé 3 vteřiny a na druhé místo ztratil 3,5 vteřiny. Jako reprezentant za Kraj Vysočina spolu s dalšími závodníky z Jihlavy ovšem získal 2. místo v soutěži krajů.

Dne 18.10.2014 se závodu v Zastávce u Brna zúčastnila pouze Blanka. Byť jindy bariéru 2 metry
už dává „s přehledem“, na těchto závodech největším oříškem byla bariéra vysoká 1,5 metru.
Ani na 3. pokus ji nezdolala a tak následovala 20ti vteřinová penalizace a konečné umístění
na 4. – bramborovém místě!! Opět zde bylo rozčarování z organizace závodu a nejednotného výkladu pravidel pro všechny účastníky.

Poslední závod této sezóny se uskutečnil 25.10.2014 ve Žďáru nad Sázavou. Nevlídné podzimní počasí, trať z kočičích hlav vedoucí nejprve z kopce, pak do kopce a na jejím konci! 2metrová bariéra. Byť 1. ročník, organizátoři sestavili pekelnou trať, mimo jiné s ležatým hammer boxem, tunelem, figurínou. Tomáš obsadil krásné druhé místo a odvezl si domů další pohár. V kategorii žen byly pouze tři účastnice, takže pro Blanku bylo místo na bedně jasné.  Zbývalo jen určit, které. Nakonec byla nejlepší a získala pohár a věcné ceny za 1. místo.

Tímto je letošní sezona u konce, ta příští začně v dubnu závody ve Vladislavi.

Tým TFA SDH Rokytnice nad Rokytnou